PŁATNOŚCI TELEFONEM - płać zbliżeniowo telefonem tak samo jak kartą

ZBLIŻASZ. PŁACISZ. GOTOWE.

Czy wiesz, że możesz płacić za zakupy oraz wypłacać gotówkę z bankomatów smartfonem?

Używasz telefonu prawie do wszystkiego? Teraz możesz też w łatwy i bezpieczny sposób płacić nim za zakupy. Wystarczy że dodasz kartę debetową lub kredytową do aplikacji Google Pay.

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS oraz Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. udostępniły aplikację Google Pay. Z rozwiązania mogą skorzystać posiadacze kart debetowych i kredytowych Visa i Mastercard wydanych przez Banki Spółdzielcze  z Grupy BPS i Bank BPS.

Aplikacja Google Pay pozwala płacić kartą przy użyciu telefonów z systemem operacyjnym Android w sklepach, a także w wybranych aplikacjach mobilnych. Płatności zbliżeniowe kartą przy użyciu aplikacji Google Pay akceptowane są we wszystkich terminalach zbliżeniowych w całej Polsce oraz za granicą. Aby zapłacić kartą Visa lub Mastercard przy użyciu aplikacji Google Pay, wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć go do terminala. Posiadacz karty w każdym momencie może zobaczyć historię swoich płatności w aplikacji. Aplikacja Google Pay nie przekazuje sprzedawcom prawdziwych danych karty, a tylko wirtualny numer, którego nie można wykorzystać poza aplikacją. Do aplikacji Google Pay można dodać wiele kart Grupy BPS i podczas płatności korzystać z dowolnej z nich.


KORZYŚCI

 1. Szybkość:  wystarczy zbliżyć telefon do czytnika, by zapłacić
 2. Wygoda: nie trzeba szukać właściwej kwoty w portfelu ani czekać, aż kasjer przeliczy pieniądze lub wyda pokwitowanie
 3. Bezpieczeństwo: po to, by dokonać płatności zbliżeniowej na kwotę poniżej 50 zł wystarczy zbliżyć telefon do czytnika (czasami będziesz proszony o potwierdzenie transakcji kodem PIN). Transakcje na kwotę powyżej 50 zł zawsze wymagają potwierdzenia kodem PIN.

Jak zacząć korzystać z aplikacji Google Pay??


Jak płacić Google Pay?


BEZPIECZEŃSTWO           

Google Pay dba o bezpieczeństwo Twojej karty na kilka sposobów. Przede wszystkim dane Twojej karty są zaszyfrowane i przechowywane na bezpiecznym serwerze. Korzystając z Google Pay, sprzedawca widzi numer konta wirtualnego (VAN) przypisany do Twojej karty, której dane pozostają bezpieczne. Zanim zaczniesz korzystać z Google Pay, musisz ustawić ekran blokady urządzenia - gdy jej nie będzie, aplikacja usunie z Twojego telefonu numer konta wirtualnego. Gdy zrobisz zakupy, zobaczysz potwierdzenie płatności.


WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest Google Pay?

Google Pay to aplikacja udostępniona w Sklepie Play bądź funkcja w ustawieniach systemu Android umożliwiająca płacenie telefonem. Dzięki niej można dodać już istniejącą plastikową kartę (debetową lub kredytową) do urządzenia mobilnego w cyfrowej formie. Po dodaniu karty można:

 • płacić telefonem w sklepach stacjonarnych, tak jak zwykłą plastikową kartą,
 • kupować produkty w aplikacjach i na stronach internetowych,
 • kupować usługi i produkty Google,

Jeśli płacisz za pomocą Google Pay w swoich ulubionych sklepach, możesz też korzystać z kart podarunkowych, kart lojalnościowych, biletów i kuponów.


Aby korzystać z Google Pay trzeba:

 • posiadać konto Gmail (google) i zaakceptować warunki korzystania z niego,
 • posiadać urządzenie mobilne (np. smartfon, tablet) z technologią NFC (bezprzewodowa technologia umożliwiająca bezstykową transmisję danych na bliską odległość)
 • system Android w wersji 5.0 lub nowszej (w trakcie dodawania karty aplikacja może poprosić o zmianę ustawień płatności NFC),
 • posiadać aktywną plastikową kartę (debetową lub kredytową),
 • na urządzeniu mobilnym posiadać zainstalowaną aplikację Google Pay,
 • zaakceptować Regulamin korzystania z kart płatniczych w ramach Google Pay, zgody formalne oraz warunki korzystania z usługi przedstawione podczas dodawania karty do Google Pay.

Jakich płatności można dokonywać Google Pay?

 • płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych, w których taka usługa jest dostępna, tzn. w takich gdzie znajduje się terminal płatniczy z czytnikiem zbliżeniowym
 • płatności w aplikacjach mobilnych sprzedawców, którzy udostępniają płatności z użyciem Google Pay

Co zrobić w przypadku trudności w płaceniu kartą dodaną do płatności Google Pay?

Po pierwsze sprawdź ustawienia NFC. Pamiętaj, że opcja NFC musi być włączona a w ustawieniach usługi płatności „Dotknij
i zapłać” aplikacja Google Pay musi być ustawiona jako domyślna do płatności. Po drugie sprawdź połączenie z internetem i włącz dane komórkowe. Następnie przed dokonaniem płatności należy przynajmniej wybudzić telefon. Jeżeli transakcja nie zostaje zrealizowana należy odblokować telefon
i zbliżyć ponownie go do czytnika. Jeśli nadal masz trudności w przypadku płatności Google Pay zadzwoń do Banku.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 1. Co jeśli zgubiłem telefon lub ktoś mi go ukradł?

  Gdy Twój telefon jest odblokowany, ktoś może użyć go do robienia zakupów w sklepach. Jeśli nie możesz znaleźć telefonu lub został on skradziony, możesz go zlokalizować, zablokować lub usunąć z niego dane, korzystając z usługi Znajdź moje urządzenie.

  Jeżeli zablokujesz urządzenie, korzystanie z Google Pay nie będzie możliwe. Jeśli nie można nawiązać kontaktu z urządzeniem, dane karty mogą zostać usunięte, aby nikt nie miał do nich dostępu. Gdy znajdziesz swoje urządzenie, odblokuj je i dodaj jeszcze raz dane karty lub kart, aby korzystać z Google Pay.

  Pamiętaj, aby udostępnić funkcje lokalizacyjne na swoim urządzeniu, dzięki temu będziesz mógł sprawdzić położenie swojego urządzenia i w razie potrzeby zdalnie zablokować do niego dostęp. Google Pay nie przechowuje danych kart na telefonie, dlatego osoba, która go znajdzie lub ukradnie, nie będzie miała do nich dostępu, nawet jeśli telefon będzie odblokowany.

 2. Kiedy dane mojej karty zostaną powiązane z kontem Google?

Dane Twojej karty zostaną powiązane z kontem Google, gdy:

 • kupisz produkt lub usługę Google (np. aplikację czy film w Google Play),
 • dodasz karty bezpośrednio w aplikacji Google Pay lub przeglądarce Chrome.

Więcej informacji na temat danych Twoich kart zapisanych w Google znajdziesz na pay.google.com